Przejdź do głównej zawartości

Jeszcze Polska...

Trudno nie oprzeć się pokusie, by z okazji urodzin nie złożyć najlepszych życzeń Polsce - piękny wiek, takie 99 lat. I jedyne co się chce powiedzieć, to za bohaterką jednego z dokumentów Kieślowskiego - "chciałabym dłużej żyć"...No bo przecież "jeszcze Polska nie zginęła"...

Setki to pewnie i dożyje, ale co będzie dalej to nie wiadomo - przeciwko jest demografia, geopolityka, zwykła polityka i to, co zawsze, czyli zawiść, zaprzaństwo, bida z nędzą i ogólna marność. Proces umierania wszelako też może być znoszony godnie i po ludzku - w końcu nic co żyje, nie może żyć wiecznie, o czym parę mądrych książek już napisano. Osobiście odnośnie współczesnego ars bene moriendi polecam Śmiertelnych Atula Gawande, bo póki co spersonifikowana Polska nie umiera zbyt ładnie, wijąc się w konwulsjach rasismu, ksenofobii i zwykłego faszyzmu:

@MichalSzczerba - Twitter
Po marszu niepodległości Polakom maszerującym pod takimi hasłami nie spodobało się, że ktoś nazywa ich faszystami. Zupełnie nie rozumiem dlaczego?

Twitter: @BuzzFeed World


Matołki na Zachodzie na pewno nie znają historii Polski, dlaczego więc komukolwiek zielone flagi ONR miałyby przeszkadzać? Przecież dzisiaj tak wygląda polski patriotyzm i nic nikomu do tego, jak świętujemy swoje urodziny.

W przemówieniu na Wawelu najważniejsza osoba w państwie kłamie, że Polsce Niemcy nie zapłacili żadnych reparacji i przy okazji podsyca antysemickie nastroje twierdząc, że "Żydom zapłacono". Dlaczego dla kogoś z cywilizowanej części świata w ogóle miałoby to wyglądać ksenofobicznie?

Nie przejmuj się jednak Polsko - nie jesteś sama i zapewne nie umrzesz sama. Europa Środkowa wybiła się wspólnie na niepodległość i pewnie wspólnie z tej niepodległości umrze. Są tacy, którzy na Czechy wciąż patrzą przez różowe okulary, wmawiając sobie, że tam nawet trawa jest piękniejsza. Mówią coś o dzieciach, szkole i sprzątaniu... No więc ja w ramach życzeń dla Polski mam inną opowieść moralizatorską z Czech o historii z życia pewnej szkoły w Czechach. Akcja rozgrywa się tuż przed polskimi obchodami rocznicy odzyskania niepodległości, choć zawiązanie miało miejsce na samym początku listopada, kiedy to w lokalnym dzienniku w Teplicach ukazało się zdjęcie uczniów pierwszej klasy jednej z tamtejszych szkół. Warto wspomnieć, że był to w zasadzie cały cykl publikacji pokazujących pierwszaków - gest miły i niezobowiązujący.

Do czasu...

Jedna ze stron na Facebooku śledząca ślady lewackiego myślenia w Czechach postanowiła z uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej uczynić moralitet o zanikaniu białej rasy, czystości krwi i inicjatywom edukacyjnym prowadzącym do tzw. inkuzji, którym to mianem określa się w Czechach działania zmierzające do integracji społecznej mniejszości etnicznych. W wersji nacjonalistycznej zdjęcie wyglądało tak (warto dodać, że oryginału w sieci już znaleźć nie można i przez resztę życia nauczycielki i uczniowie będą wyglądać jak ofiary teksańskiej masakry piłą Photoshopa):

for.Idnes

Nie trzeba było długo czekać na komentarze dotyczące wyglądu i imion dzieci: Doan Baonam, Ibrahim, Al Maleki. Te czeskie np. David, Rostislav czy Kateřina też zostały zhejtowane, bo rysy twarzy i karnacja były za ciemne i nie wskazywały na należytą dbałość o zachowanie czystości białej rasy.

Wśród komentarzy najbardziej ujął mnie jeden - pełen miłości bliźniego, tolerancji i sielskiej atomosfery tak typowej dla Czech - tej, o której ciepło wyrażał się w dniu polskiego święta niepodległości Mariusz Szczygieł. Komentarz mówi: na szczęście, że są ze Szkoły Podstawowej przy ul. Gazowej. Rozwiązanie nasuwa się samo (Ještě že jsou z ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí).

Rzeczywiście rozwiązanie nasuwa się samo - społeczeństwa takie jak polskie czy czeskie w swoim obecnym kształcie muszą się albo zmienić, albo umrzeć. A ponieważ dotychczasowe zmiany nie wskazują, aby stan pacjenta miał się poprawić, rysuje się zatem jedna opcja.

I nie warto się przy tym oszukiwać - to, budzący nasze obrzydzenie rasizm toczący Polskę i Czechy nie wychodował się w ostatnie dwa lata. Jest starszej prowieniencji, ale po roku 1989 im ludziom było gorzej, tym rasizmowi lepiej. Tłumaczymy sobie dziś, że to nie nasza wina, ale mnie to przypomina przemówienie admirała Adamy z Battlestar Galactica:


Kto widział serial, wie co stało się później. 100 lat Polsko... 100 lat...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Elektronicky mordulec" czyli polsko-czeskie bzdury tłumaczeniowe.

Jakiś czas temu Leo Express reklamę połączeń do Polski oparł na tych dwóch frazach:  

Maszyna szałęna (PL) Rychlík
Povałecz pęronówy (PL) Výpravčí

Dobrze, że dodał w nawiasie język, bo Polacy by nie wpadli na to, że pociąg pospieszny to po polsku maszyna szałęna a dyżurny ruchu to powałecz pęronówy.
A nazywało się to: Užitečné fráze, czyli mniej więcej przydatne frazy.

Weszłam w dialog mailowy   z PR-owcem z LeoExpressu i próbowałam go przekonać, że nie musi tworzyć nowych słówek, bo to, co jest, już nam dostarcza dużej radości, a jego kampania ma mniej więcej tyle wspólnego z prawdą, co stwierdzenie, że po czesku tytuł filmu "Terminator" to "Elektornický mordulec" a wiewórka to rzeczywiście dřevní kocour" a nie veverka, która wygląda tak:


Po co wymyślać nowe znaczenia, jak można czerpać z tego, co jest naprawdę: akademik -kolej
biustonosz –podprsenka karaluch-šváb
karabin -puška
piwnica –sklep stacja benzynowa -benzínová pumpa
stopa –chodidlo
świeży-čerstvý potápěč -nurek  t…

Mowa nienawiści, nienawiść, Polska i Czechy

Zabójstwo Pawła Adamowicza odbiło się w Czechach stosunkowo szerokim echem. O wydarzeniu pisały w zasadzie wszystkie liczące się media, co w jakiś perwersyjny sposób powinno połechtać polską megalomanię. Wciąż nie rozumiem polskiego zastanawiania się nad tym, co o nas piszą. Bo też co  można napisać o morderstwie czy pogrzebie?

Czeskie gazety napisały to, co mogły napisać - że to tragedia, że odegrała się w trakcie akcji charytatywnej oraz że całe wydarzenie potwierdza wewnętrzny podział polskiego społeczeństwa. Bardzo szybko pojawił się też pomysł prezydenta (primatora) Pragi, żeby upamiętnić Pawła Adamowicza nazywając jego imieniem jedną z praskich ulic.Niektórzy Czesi jak się okazało pamiętają gesty wykonane pod adresem Czech. Pomysł ten pojawił się bowiem jako rodzaj wspomnienia - przypominając postać Pawła Adamowicza podkreślano, że  to właśnie on, już pięć dni po śmierci Vaclava Havla, doprowadził do upamiętnienia czeskiego prezydenta:


My chylimy kapelusza zarówno przed gestem …

Brumbal v Bradavicich czyli "Harry Potter" po czesku

Czesi czasami lubią w tłumaczeniach poszaleć. Pavel i Vladimir Medkove (bracia) z rozmachem stworzyli zupełnie inny świat, niż jest w oryginale. I tak:
młodzi czarodzieje studiują w szkole w Bradavicich, w następujących domach
-Nebelvír, Mrzimor, Havraspár i Zmijozel. Więc odpowiednio jest też Godrik Nebelvír, Helga z Mrzimoru, Salazar Zmijozel i Rowena Havraspár.Szkoły zagraniczne to Kruval i Krásnohůlky.
Największy czarodziej świata to Albus Brumbal.
Marta to Ufnukana Uršula a Moodego mówią Pošuk (dość obraźliwe słowo- a propos, czy ktoś z czesko-polskich czytelników ma pomysł, jak to przetłumaczyc?:) Zaproponowałam Dziwak, ale Małgosia mówi, że zupełnie nie...). 

Wszyscy namiętnie grają w famfrpála, gdzie należy złapać Zlatonkę i chodzą po szkole do Prasinek.
Śmierciożercy to Smrtijedy, tu akurat dosłowne tłumaczenie.
Gilderoy Lockhard doczekał się pasującego imienia Zlatoslav, a Pomyluna to Lenka Láskorádová. Minister magii nazywa się Popletal (coś w rodzaju Pomyłka po polsku), a dzienn…

Czeska matura czyli o wychowaniu na na poziomie średnim.

Przy okazji matur w Czechach znowu wrze. Znowu trwają dyskusje we wszystkich mediach na temat reformy edukacji, która jest tak samo nieudolna jak polska. Po szkole podstawowej dzieci mają bardzo małe szanse zdać egzaminy do gimnazjum, bo nauczycielom i dyrekcji nie zależy na tym, żeby już po 5 klasie dzieci odchodziły na kolejny stopień kształcenia (pieniądze idą wraz z uczniem dalej). Dlatego bez pomocy rodziców mało kto jest w stanie się dostać do gimnazjum już po 5 klasie. Jeśli mu się to nie uda, zostaje na kolejne dwa lata w podstawówce a po 7 klasie może próbować znowu. I potem po 9 klasie jest ostatnia szansa. Tu już się większości udaje, bo nie ma możliwości kontynuowania nauki w szkole podstawowej.
Większość gimnazjów wyglada tak jak w Polsce - nauka pamięciowa, kreatywność nie jest mile widziana, bo się na maturze nie przydaje.
Obecna szkoła przygotowuje młodzież do wdrożenia w system i życie w "montowni Zachodu", jak Czesi myślą sami o sobie i propozycjach pracy,…

Z czego śmieją się Czesi

Polakom statystyczny Czech kojarzy się ze Szwejkiem, z rubasznymi dowcipami opowiadanymi przy golonce i piwie. Śmieją się z siebie, maja sporo dowcipów rasistowskich o Romach,  śmieją się czasem z Polaków, ale niewiele o nas wiedzą. Stereotyp Polaka w dowcipach to kombinator, cwaniak i ..Pan Wołodyjowski z 3 Pancernymi (i psem). W 2014 r T- mobile wypuściło reklamę, która została wycofana po interwencji służb dyplomatycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=-0AyIVRUnSA
Z kolei w serialu Kosmo niedawno emitowanym w czeskiej telewizji równo obrywa się wszystkim- i Słowakom i Niemcom i Polakom, ale najbardziej samym Czechom.
https://www.youtube.com/watch?v=ZhSpzRtUYDo
Dużo polsko-czeskich dowcipów opiera się na języku i z reguły jest bardzo dalekie od prawdy, np: Jak se řekne polsky kamzík?
Koza turystyčna.
Jak se řekne polsky homosexuál?
Labužnik perdelovy.
Jak se řekne polsky stolní ventilátor?
Helikoptera pokojowa.

Mamy niestety podobną opinię jak Romowie, jeżeli chodzi o uczciwość: Jak se poz…